Chcesz założyć działalność gospodarczą,
ale obawiasz się o koszty?

Słyszałeś nie raz i nie dwa o wysokich składkach ZUS,
podatku dochodowym i VAT?

Rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości na tej stronie.

Założenie działalności gospodarczej w Polsce jest darmowe!

Tak, dobrze czytasz! Założenie działalności gospodarczej w Polsce w tej chwili jest w pełni darmowe. Będą Ci o tym przypominać wszystkie dokumenty, które złożysz podczas zakładania swojej własnej firmy. Koszt założenia działalności jest równy 0zł!

Pamiętaj! Wpis do CEIDG również jest DARMOWY! Nie daj się nabrać na listy, które możesz otrzymać od firmy CRDGIF lub podobnych. Taki list otrzymuje prawie każdy nowy przedsiębiorca w Polsce, którego dane pojawią się w CEIDG.

Do listu zostanie dołączony druk do przelewu. NIE OPŁACAJ GO! Co prawda po opłacie prawdopodobnie wpis o naszej firmie zostanie dodany do jakiejś bazy danych, ale nie jest to ani oficjalna baza CEIDG, ani żadna inna w której warto być, a tym bardziej za którą warto zapłacić. Jest to firma, która faktycznie wykonuje usługę o której piszą w liście, ale nie jest to oficjalna, rządowa baza CEIDG. Ta jest w pełni darmowa.

Założyłeś działalność, na jakie koszty się przygotować?

Już wiesz, że założenie działalności jest darmowe. A co z jej prowadzeniem? Na koszty prowadzenia działalności składają się:

 • koszt usług księgowych,
 • składka ZUS,
 • podatek dochodowy,
 • podatek VAT (o ile jesteś płatnikiem VAT).

Koszt usług księgowych

Ten koszt jest zazwyczaj stały i zależy przede wszystkim od ilości dokumentów kosztowych i sposobu rozliczania. Koszt w księgowości inFakt waha się między 139, a 500zł netto za miesiąc. Oczywiście każdy księgowy ustala własne ceny, więc możemy ustalić, że średnio koszt księgowości inFakt opiewa na około 200zł netto miesięcznie.

inFakt jest oczywiście czynnym płatnikiem VAT, więc trzeba będzie doliczyć 23% podatku VAT, ale cała faktura zostanie automatycznie uznana jako koszt firmowy, a więc VAT i podatek dochodowy zostanie odliczony od tego, który powinniśmy zapłacić na koniec okresu rozliczeniowego.

Pamiętajmy również o tym, że księgowość rozwiązuje nam bardzo wiele problemów pilnowania nowości podatków, zminimalizowania błędów i oszczędza bardzo dużo czasu. Polecamy odwiedzić naszą podstronę o księgowości inFakt: https://jakzalozycdg.pl/infakt

Możesz oczywiście zrezygnować z profesjonalnej usługi księgowej, oszczędzić pieniądze i zająć się wszystkim samemu, ale pamiętaj, że to więcej obowiązków i większa możliwość popełnienia błędów.

Składka ZUS

Oprócz księgowości miesięcznie będzie trzeba opłacić niesławną składkę ZUS. Dlaczego jest niesławna? Ponieważ jako jedyna z opłat “rządowych” jest stała, a nie procentowa od przychodu. Dodatkowo co roku jest ona podnoszona i ostatnie pogłoski mówią nawet o wysokości 1500zł w 2020r.

Wysokość składki ZUS zależy od kilku czynników:

 • jeśli korzystasz z “ulgi na start” - zapłacisz miesięcznie 342,32zł (czyli tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne),
 • jeśli opłacasz składki na ubezpieczenia społeczne od preferencyjnej podstawy - 539,35zł (jeśli nie korzystasz z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) lub 555,89zł (jeśli skorzystasz z ubezpieczenia chorobowego),
 • jeśli nie jesteś uprawniony do ulg i opłacasz składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy nie niższej niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego - 1316,97zł (zawiera składkę na ubezpieczenie chorobowe) lub 1246,92zł (jeśli nie zdecydujesz się na dobrowolne składki ubezpieczenia chorobowego)

Jak widzisz składki ZUS mają kilka opcji, a nie wspomniałem tutaj o Funduszu Pracy czy składkach za pracowników. Przyjmujemy najprostsze założenia jednoosobowej działalności gospodarczej, a w innych przypadkach możesz sprawdzić konkretne informacje na stronie https://www.zus.pl/baza-wiedzy/skladki-wskazniki-odsetki/skladki/wysokosc-skladek-na-ubezpieczenia-spoleczne lub zapytać swojego księgowego.

Podatek dochodowy i VAT

Tutaj sprawa wydaje się być prosta i raczej nieskomplikowana. Jeśli rozliczamy się liniowo to podatek dochodowy wynosi 19% naszego dochodu niezależnie od jego wysokości. Jeśli rozliczamy się według zasad ogólnych to do dochodu o wysokości 85528zł zapłacisz 18% podatku, a z dochodu powyżej, 32% jego wysokości.

Podatek VAT to zazwyczaj 23% do zapłacenia (w przypadku usług). Przykład: Jeśli nasza faktura dla klienta za usługi programistyczne będzie opiewać na kwotę 1000zł to musimy doliczyć 23% podatek VAT i ostatecznie klient zapłaci 1230zł, a my odprowadzimy 230zł podatku VAT na koniec okresu w którym się rozliczamy. Tak naprawdę ten podatek zostaje opłacany przez naszych klientów, ale to my mamy obowiązek go odprowadzić.

Oczywiście aby trochę utrudnić sprawę VAT ma kilka różnych opcji procentowych. W skrócie możesz o tym przeczytać tutaj: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-stawki-podatku-vat-w-latach-2014-2015-i-2016 Jest to istotne przede wszystkim przy sprzedaży produktów, usługach remontowych itp. Jednak w przypadku większości usług stawka będzie wynosić 23%. Zawsze możesz dopytać o to swojego księgowego!

Podsumowując

Co miesiąc zapłacimy:

 • około 200zł netto za księgowość,
 • składkę ZUS w wysokości od 342,32zł do 1316,97zł (w zalezności od ulg),
 • podatek dochodowy (18% lub 32% dla zasad ogólnych lub 19% dla podatku liniowego),
 • podatek VAT (zazwyczaj 23% od wartości netto wystawionych faktur dla klientów).

Co w przyszłości? Tego jeszcze nie wiemy i nie będziemy wymyślać co nastąpi dalej. Przed nami wybory, wiele zmian podatkowych itd., więc nie będziemy starać się przewidzieć przyszłości. W odpowiednim czasie zaktualizujemy treść powyższego wpisu.